Abban a májusi bejegyzésben, melyben azt taglaltuk, mennyi pénzt kell(ene) adni a menyasszonytáncba/menyecsketáncba, jeleztük, fog kelleni egy nászajándékos poszt is. Na, hát ez az. Az, hogy mit adjunk nászajándékba, ill. milyen értékben illik nászajándékot vásárolni, érthetetlen módon eléggé tabuizált téma, megkérdezni meg nincs kitől. Laci vőfély megmondja a trút, és a végére már nem fogod annyira akarni, hogy sok lagziba hívjanak meg.
(2001. május 5. óta láttunk már párnászajándék-átadást, illetve hallottuk néhány reakciót, amit a tisztelt ajándékozók nem, ezért olykor kategorikusan fogunk fogalmazni. Továbbra sem gondoljuk magunkat az igazság egyedüli birtokosainak, valamint ahány ház, annyi szokás. Az mi keveset írtam, igazat írtam – ahogy TLS írta.)
Nászajándékot azért ad a násznép, hogy segítse az életbe kilépő boldog ifjú házaspárt. Régen, amikor még nem volt divat a házasság előtti együttélés, és a két ellenkező nemű ember de facto is a lakodalmat követően „került össze”, lányos örömanyák még komolyan gondolták a stafírung összeállítását, a boldog násznép pedig hasznos használati tárgyakat, elsősorban háztartási berendezéseket ajándékozott az ifjú párnak. Ha végigfuttatom a szoftvert csak az idei évemen, nem sokkal, de több volt az olyan lagzisom, akik már együtt éltek a házasság előtt is. Ez a népszokás kicsit megkavarja a lapokat. Mert hát honnan tudja a kedves vendég, hogy akkor most mit vigyen nászajándékba?
Sehonnan! Kedves ifjú párok, a saját érdeketekben meg kell mondani a násznépeteknek, hogy mit szeretnétek nászajándékba. Mert különben honnan tudnák? Erre ideális alkalom a meghívók széthordása. Akkor, kötetlen környezetben lehet jelezni, mi az, aminek örülnétek a lagzitokban. Egyértelműen kell fogalmazni, hogy minden meghívott megértse. (Ez úgysem fog sikerülni.)
Na jó, de akkor hogy érjük el, hogy ne legyen öt mosógép? Ennek két módja is van.
Az egyszerűbb,
ha kijelentitek, hogy köszi, de nem kértek tárgyi ajándékokat, hanem pénzt hozzanak.
(Nem nászajándék helyett. Ez egy közkeletű tévedés, főleg vidéken hangoztatják ebben a formában, hogy pénzt kértek nászajándék HELYETT. Nem, kedves olvasóim, nem nászajándék helyett, hanem NÁSZAJÁNDÉKBA kértek pénzt. Próbáljuk feldolgozni, hogy ha veszünk egy mosógépet, vagy odadjuk a mosógép árát, az nekünk majdnem ugyanaz, sőt, a borítékot még szállítani is könnyebb, az ifjú pár viszont jobban jár a bankókkal, mert azon vehet olyan mosógépet, amilyent akar.)
Ekkor merül fel a kérdés, miután becsukták mögöttetek az ajtót, hogy: Papa, hát mennyit?
A vendéglői árakat nem nagyon tudjuk belőni, mert az árképzés intézményenként változó, de egy kultúrházas lagziban (még a 2013-as élelmiszerár-robbanás előtt vagyunk) 1000-1200 koronát szoktak egy vendég ellátására számolni. Azaz minimum ennyit kell adni fejenként ahhoz, hogy az ifjú pár ne kerüljön mínuszba. Az ajándék az ezen felüli rész. Tehát ha egy házaspár elmegy egy lagziba, és ad egy zöldet, akkor 1000 koronát, 33 eurót adott nászajándékba, mert a másik kétezret/66 eurót elviszik a költségeik. Nyilván a köteles részen felül többet tud adni egy Linux-rendszergazda, mint egy pedagógus, és ezt kinek-kinek belátására bízom, a rokonsági fog és pillanatnyi anyagi lehetőségei függvényében, csak arra intek, hogy a köteles részt mindenképp adják oda, hacsak nem kifejezetten azzal a szándékkal mentek a lagziba, hogy kitoljanak az ifjú párral.
A másik lehetőség
a nászajándéklista. Ez kiküldhető a meghívókkal – nem, ez nem ciki –, ha kicsi a meghívottak tábora, és ismerik egymást, akkor önszerveződhetnek. Ha nem, érdemes online nászajándéklistát beüzemelni. Sok ifjú párnak van már lagzis honlapja vagy lagzis blogja, oda be lehet építeni.
Az online nászajándéklistát körültekintő módon válasszátok meg, mert vannak fizetősök is, illetve olyanok, amelyek egy konkrét webshopból kínálják fel az ajándékvásárlás lehetőségét. Ezek szarok. Ja, és a legtöbb csak Windowsra van optimalizálva. (Ez a készítők stratégiai képességeiről árulkodik: aki Mac-et tudott venni, az valószínűleg nászajándékra is többet tudna fordítani...)
Ha nem akarod ezzel vesztegetni az idődet, csinálj egy Google Dokumentumot (írj hozzá használati útmutatót, nem, tényleg nem egyértelmű mindenkinek, hogy kell használni), amit megosztasz a meghívottakkal, és akkor oda be tudják írni, hogy Kovács család – plazmatévé. Aki először stipistopizott, azé az ajándék, a többiek a fennmaradó tartományból válogathatnak. Egyszerű, és ingyen van, igaz, az offline vendégek helyzetét nem oldja meg.
Vicces, humoros dolog nászajándékba
Gyakran van, hogy – főként a lakodalomiparban tapasztalatlan fiatalok – valami vicces vagy humoros dolgot hoznak. Egy guminőt a vőlegénynek, aztán felfújatják vele, hogy ezt tedd az ágyba, ha nincs otthon az asszony, meg ilyenek. A fotós lefotózza, lesz belőle FB-profilkép, amit mindenki lájkol majd, és utána? Mi haszna volt az ifjú párnak abból, hogy meghívott téged? Etetett, itatott, szórakoztatott. Mit kapott cserébe. Egy guminőt, ami bekerül a garázsba, és soha többé nem veszik elő? Ugyan már...
Aranyszabály, hogy ha nem tudunk praktikus dolgot adni, adjunk borítékot. A vicces dolgon mosolyognak, de közben azt gondolják, b+, ez az ember sem hozta vissza az árát.
Örömszülői és násznagyi ajándék
Röviden szólnunk kell még két nagyon fontos ajándéktípusról, az örömszülői és a násznagyi nászajándékról. Nos, kedves örömszülők, kérem, ne legyenek zavarba, ha gyermeküknek nem tudnak házat, építési telket, gépkocsit adni nászajándékba. Napjainkban már tendenciaértékű, részben a házasodási kor kitolódása miatt, hogy a gyerekek gyakran jobban keresnek, mint a szüleik. Ha férjhez megy egy 30 feletti pénzügyi igazgató hölgy az ugyanannál a multinál dolgozó, idősebb, dél-európai szintén pénzügyi igazgatóhoz, a szlovákiai szülők a szülői ház eladásával sem tudnának annyi pénzt előteremteni, amennyi gyermeküknek van. Szóval No Frustration!
Ami pedig a násznagyi ajándékot illeti, az olimpia hármas jelszava: Citius Altius Fortius (Gyorsabban Magasabbra Erősebben) legyen az irányadó: azaz a násznagynak többet kell adnia, mint másnak. Mert ő a násznagy.
Ha úgy véled, hasznos volt ez a poszt, oszd meg másokkal is.
Follow László's board Handmade wedding guest books on Pinterest.
Szólj hozzá(m)!