Itt épp kommunikálok valamit. Dorna István felvétele, hozott anyagból dolgozott.
Van már esküvői költségvetésed, időpontod, helyszíned, vendéglistád, meghívtad a vendégeket. Kiválasztottátok a gyűrűt. Kellene vőfély is.
Tekintve, hogy a lakodalom egyszeri és megismételhetetlen esemény, ott, helyben kell mindennek tökéletesen működnie, mert ha nem, akkor azt megette a fene, ezért mindenkinek magának kell eldönteni, hogy milyen vőfélyt, zenekart, fotóst, videóst, éttermet, rendezvényszervező céget, autókölcsönzőt, virágkötőt, ruhakölcsönzőt, ruhaszalont stb.-t választ. Aki időben kezd neki a szervezésnek, az olyan szolgáltatót szerezhet be, amilyent csak akar, aki pedig késlekedik, az olyant, amilyen marad.
A legfontosabb helyszíni aktőrök természetesen a vőfély, a zenekar és a konyha. Ezek olyan elengedhetetlenek, mint a fejbepörgőrúgás a Chuck Norris filmekben. Ha a fotós vagy a videós rossz, az némi időbeli eltolódással derül csak ki. Ha a konyha gyenge, az minimális időeltolódással kap visszacsatolást, viszont a dolog az előző két problémához hasonlatosan irreverzibilis. A legdirektebb módon a zenekar és a vőfély viszi a bőrét a vásárra. E kettő közül a vőfély felelőssége a nagyobb, mert ő – szemben a legtöbb zenekarral – egyedül van. Csendben áll ki, és mindenki rá figyel – és ez még csak a munka manifeszt része, a látensről nem beszéltünk.
A választás felelősségét eszemben sincs levenni a boldog ifjú pár válláról, mert nagyon komolyan gondolom, hogy mindenki olyan vőfélyt érdemel, amilyent keres magának, járjon tehát el mindenki körültekintően. A legjobb az a vőfély, akit láttunk „at work”, és úgy gondoltuk róla, hogy igen, ez az a szöveg, ez az a stílus, amit a saját lagzimban is el tudnék képzelni, mese nincs.
De mit tegyen az, akinek nincs releváns lagzis tapasztalata, a rokonságában nem szokás vőfélyt fogadni, így az ismeretségi köre egyetlen épkézláb ötlettel sem tud előállni; akit kiszemeltek, már foglalt volt stb.? Természetesen jó szívvel ajánlom magamat:), és persze néhány kollégámat.
Akinek nincs ekkora szerencséje a kiváló botnokok ismerete terén, egyszerűen írja be a gugliba a vőfély szót. Az persze kidobja az összes néprajzi cikket is, ezért ezt a lépést kihagyva érdemes a legnagyobb „vőfínyes” gyűjtőoldalakról tájékozódni, illetve a közösségi médiát is végigpörgetni.
Összefoglalásként a kulcsszavak: felelősség, tudatosság, kellő idő (májusra és szeptemberre a menő fiúk olykor már egy-fél évvel hamarabb elkelnek), személyes tapasztalat, rokonok tapasztalata.
Olvass tovább honlapomon, a vőfély.sk-n.
Szólj hozzá(m)!