Nincs olyan, hogy olcsó lagzi! – ezt ennek a blognak az első fázisában, 2008-ban már leírtuk. A lagzi drága dolog. Ezt az állításunkat az újratöltés után, idén is megismételtük. Három a magyar igazság, elmondjuk harmadszor is: nincs olcsó lagzi! Akkor miért írtad meg ezt a posztot? – tehetné fel a kérdést a nyájas olvasó. Nos, a szerző megpróbál szempontokat adni ahhoz, milyen, leggyakrabban minőségi, illetve egyéb visszalépésekkel lehet elérni, hogy egy lagzi (viszonylag) olcsó(bb) legyen, és ne menjen rá az ifjú házasok gatyája. Ha előtte állsz, vágjunk bele!
Figyelmeztetés gyanánt annyit előrebocsátanék, hogy ez egy sorozat lesz, melynek részei nem önállóak, illetőleg nem biztos, hogy önállóan is megállják a helyüket. Lesz olyan is, hogy valami csak a szöveg lineáris kohéziójának függvényében, utólag nyeri el a jelentését.
Lesz olyan tanács is, hogy válassz amatőr szolgáltatókat. A szerző erről nem állítja, hogy jó, csupán azt, hogy olcsó. Ha figyeltél, a címben is CSAK ezt ígértük.
A lakodalomról általában mint marha nagy buliról szokás beszélni. Itt most a gazdasági vetületeiről lesz szó. Ha zavar téged, hogy ezt a szent eseményt a beárazzuk, és a lé szempontjából fogjuk kivesézni, ne olvasd tovább, böngéssz inkább korábbi bejegyzéseket.
0. Alapvetés Miért drága a lagzi?
Praxisomban a rekorder B., egy korához képest nagyon jó karban levő, sármos, gazdag, ötvenes pasas, akinek volt szerencsém a harmadik lagziját is megcsinálni. Ám nem ez a viselkedésforma tekinthető átlagosnak, a túlnyomó többség általában csak egyszer házasodik. (Szlovákiában nagyon sok a válás, de akik újraházasodnak, a legritkább esetben csinálnak második lagzit. Tanultak az elsőből.) És az ember nagyon sok szarra hagyja magát rábeszélni az „Úgyiscsakegyszervannemigaz?!” felkiáltással. Tényleg kell orchideadísz minden asztalra, mikor rózsából a negyedéből is meglenne, ha meg nem teszel oda semmit, akkor ingyen van? Kell neked a Blažekből 85 eurós ing, amikor (nem a kínai piacon) kisebb boltokban már 15-20 euróért tudsz jó minőségűt vásárolni? Amúgy meg, minden fehér ing kibír egy éjszakát.
Judit in Pixels egy lakodalombizniszen kívüli asszony. Még lányságában, lagzijára készülvén adta ezt a tanácsot Twitterén sorstársainak: future brides, fyi, the best advice ever: when you´re buying jewelry, bag, shoes, underwear, NEVER say it´s for your. Ha ugyanis elmondod, az eladók jönnek az úgyiscsakeegyszer mantrával, és viheted a boltból az aranyárú öltönyt.
A bolti eladókat le tudod szerelni, de más a helyzet a lakodalmas szolgáltatókkal. Persze, nem szép dolog, hogy egy iskolai konyhán dolgozó szakácsnő 300-350 eurót keres, de – ehhez képest, nagyon hangsúlyozom a viszonyítást – az szép dolog-e, hogy rólad meg, ha a lagzidban főz, legombol egy százast? Sok az az egy százas? Ahhoz képest, hogy egy fullos májusban 4 szombati – amúgy embertelen – melóval többet visz haza, mint egyhavi munkahelyi gályázással, ahhoz képest igen. De ha te is sokallod, pucolj meg 60 emberre való krumplit, vagy készíts el 200 csirkemellet sajttal-sonkával töltve. Ugye, hogy már nem is annyira sok...
3-400 eurótól kér egy átlagos lagzis fotós. Hisz az egyhavi tanári fizetés. Na de nézd meg a gépet a kezében. Az hányhavi? (A fotósok árképzésének hátteréről itt érdemes tájékozódni.)
Miért visz annyit a beszélő ember? Hisz ő csak szövegel? (Ha tudnád...)
Belegondoltál már abba, hogy ha van egy közepes(nél nagyobb), mondjuk 150 fős lagzid, amibe mondjuk meghívtál 60 családot/párt, akkor 60 doboz süteményt kell adnod nekik hajnalban? A cukrászmaffia elterjesztette azt az információt, hogy legalább 12-15 darab sütit kell tenni egy dobozba. Tételezzük fel, hogy olcsó helyen csináltatod, és megkapod darabját 30 centért. 60x15x0.3=270 euró+a doboz, és ez egy olyan tétel, amiről a népek nem is tudják, hogy van, mert amikor hajnalban az ittas nagybátyád kezébe nyomod a sütisdobozt, nem fog belegondolni, hogy hű, vázz, ilyet mindenkinek adtak, neked meg 300 euród a seggben van.
Természetesen mindent nem soroltam fel, csak a tendenciákat igyekeztem vázolni. Na ilyen, és hasonló dolgok tömeges együttállása miatt drágul meg egy lagzi. Szóval rossz hírem van: ha nincs legalább 3000-3500 nélkülözhető euród, ne csinálj lagzit. Ez alatt nagyon nehéz megúszni. Próbálhatsz a létszámon spórolni, és 20 emberrel lagzizni – volt már ilyenem, 23 ill. 27 fős lagzik –, itt igazából a kajapénzt tudod megfogni, de a szolgáltatók árain ez nem változtat. Egy videós nem megy el neked olcsóbban videózni, csak azért, mert nem 85, hanem 30 ember kell filmeznie. A zenekar sem veszi fel olcsóbban a lagzidat. Tőlem egyszer egy menyasszony megkérdezte: de nálunk nem kell búcsúztató, akkor nem olcsóbb? Hát nem.
(Jövő héten esettanulmány lesz, a sorozat november 17-én folytatódik, amikor azt vesszük szemügyre, milyen tételekből áll össze egy lakodalom költségvetése.)
Szólj hozzá(m)!