Ha 2024-ben házasodnál, akkor ezt a posztot nem feltétlenül kell elolvasnod, mivel valószínűleg abból kell majd választanod, ami maradt
Ha azonban csak kóstolgatod az esküvőszervezés gondolatát, már megkérték a kezed, vagy ráutaló magatartást tanúsítottak, a céldátum pedig 2025-ben, vagy később van, érdemes az ideális esküvői időpont kiválasztásával kezdeni.
A tradicionális paraszti világban a kézi erőt igénylő, nagy volumenű mezőgazdasági munkák eleve meghatározták, mikor lehetett házasodni. Nyilván ez ma már nem így van.
Pár szemponttal szeretném segíteni a legjobb esküvői időpont kiválasztását. A cím klikkbájt, bocsi, csak ezeket a +1 szerkezetűeket jobban elolvassák... Egyébként lehetnek az enyémtől eltérő szempontok is, olyanok is, amelyekre én nem gondoltam, nem a Szentírást írom le, csak pár lehetséges szempontot adok. Mindenkinek más a fontos.
1. Évszak. Szász Szilvától tanultam egy népdalt. Az van benne, hogy: "Esik a hó, hull a dara, fázik a menyasszony fara, tyuhajja." (Nem) Mindenki cseresznyevirágzáskor szeretne házasodni, de voltam már fantasztikus téli esküvőkben is. Egyszer Gibbóval a padányi templomban majdnem megfagytunk... Fontoljátok meg, melyik évszak illik leginkább hozzátok, és az elképzelt esküvőtökhöz.
2. Időjárás. Tekintsétek át az időjárás statisztikákat az adott hónapban, és az adott helyszínen, tehát nem a lakhelyeden. Ha biztosra akarsz menni, a Szlovák Hidrometeorológiai Intézettől ezt egy kisebb összegért ki is kérheted.
3. Ünnepnapok. Egy barátomat elvakította a szerelem, és augusztus 20-án, szálláshelyfoglalás nélkül ment le a Balatonra az új barátnőjével. Hát persze, hogy a kocsiban aludtak. Ha szállást is kínáló helyen rendeznéd az esküvődet, gondolja arra, hogy a szabadnapokon esetleg más is programozna. Rendezvényhelyszín vagy kultúrház esetében ez nem kell, hogy nyomasszon.
Hosszú hétvége esetében lehet pénteken is a lagzi, ill. a vendégeidnek is több ideje marad a felkészülésre. Egyébként is lehet hétköznap a lagzid, de gondolkodj el azon, nem tiszteletlenség-e arra kényszeríteni a vendégeidet, hogy szabadságot vegyenek ki miattad. Esetleg úgy essenek be a lagzidba, hogy a parkolóban öltöznek át a monterkából, kezükben a villáskulccsal, mert ilyent is láttam...
4. Szezonalitás. Elő- és utószezonban lehet, hogy valamihez kedvezőbb áron tudsz hozzájutni, mint főszezonban. Vőfélyhez biztos nem, tehát ne ez alapján hívj:) De például, ha sok elszállásolandó vendégetek lesz, inkább nem július utolsó két, és augusztus első két hetére tervezzetek, amikor a legdrágábbak a szállodák.
5. Utazási költségek. Ha sok lesz a külföldi vendég, szóljatok nekik időben, hátha meg tudnak csípni egy olcsó repjegyet. Én most életem első belga esküvőjére készülődök, ők már biztos megvették a jegyet Brüsszelből...
6. Helyszínek népszerűsége. Január van. Májusra és szeptemberre a karcsai kultúrházat már valószínűleg nem tudod megszerezni. Talán jövőre...
7. Dekor. A saját lagzimon megtanultam, hogy ha mindent élővirággal dekorálsz, az nem olcsó. Ha ez szempont, házasodj akkor, amikor sok a virág.
8. Fények. Nem mindenkinek fontosak a képek. Ha neked igen, és naplementés képeket szeretnél a köbölkúti szőlőhegyen, biztos ne válassz novemberi időpontot.
+1 Idén két választás is lesz Szlovákiában, március 23-án elnökválasztás (második forduló április 6-án), és európai parlamenti választás június 8-án. Ezeken a napokon a kultúrházakban szavazókörök vannak kialakítva, nem fogják neked kiadni. Az önkormányzati alkalmazottak pedig a választással lesznek elfoglalva. E napokon csak egyházi esküvőben gondolkodj.
Szólj hozzá(m)!