
A költségvetést a sajtóban az év törvényének szokták nevezni. De míg az állam tervezhet mínuszos költségvetést, ha a te családi költségvetésed mínuszos, azaz költségvetési hiánnyal számol, ahogy a sajtóban olvasható, akkor előbb-utóbb éhen haltok. Ugyanez igaz a lagzis költségvetésre is. A lagzi akkor jó, ha plusszos, minden más bullshit.
A Vőfélyblogtól sosem voltak idegenek a gazdasági témák. A Lakadáré című, tíz esztendeje megjelent vőfélykönyvünkben is helyet kapott egy vaskos gazdasági fejezet. (Csak az összegek nem stimmelnek már...)
Érdemes visszanézned korábbi, gazdasági tárgyú írásainkat.
Volt egy ötrészes sorozatunk arról, hogyan csináljunk kis lagzit. Ez csak olcsóbb lesz. Vagy nem is?
Aztán. Itt vannak tippek arról, hogy lesz olcsóbb a lagzid, ha szezonon kívül csinálod.
Ez egy amerikai cikk fordítása, így lesz olcsóbb 21 ezer dollárral a lagzid. Ja, hogy neked összesen nem volt ennyi pénzed rá? :DDD
Aztán volt egy nagyon megosztó, sokat pertraktált posztunk arról, hogyan csináljunk olcsó lagzit, olvasd el az összes részét.
Persze, a lagzi nemcsak azok kerül pénzbe, akik rendezik, hanem azoknak is, akiket meghívnak. Itt arról értekeztünk, mennyi pénzt illik nászajándékba adni. Természetesen az összeget szorozd fel az inflációval.
Ha nem tudod, hogyan fogj hozzá, akkor ezt a posztunkat mindenképp olvasd el, ez arról szól, milyen tételekből tevődik össze a lagzi költségvetése. Ugyanis, ha ezt nem tudod, akkor csak kapkodni fogod a fejed, hogy jaj, még ez is? Igen. Sőt...
Most, hogy ezt itt összegeztük, rá kellett jönnöm, korábban már majdnem mindent elmondtam, amit akartam ebben a témában. Ha a fentieket elolvasod, magadévá teszed, és főleg betartod, akkor már nagy baj nem lehet.
Hadd mondjak még pár gyakorlati dolgot. Amikor gyerekkoromban túl messzire mentem, drága édesanyám rám szólt, fiam, mindennek van határa. Határozd meg te is a költségvetés felső határát. Kezdd azzal, hogy meghatározod, mennyit tudsz költeni az esküvőre. Nem azt, hogy mennyit szeretnél. Azt, hogy mennyit tudsz. Ténylegesen. Úgy, hogy ne fájjon. (Nagyon.) Ez nem ugyanaz. Ez lehet egy fix összeg vagy egy nagyságrend, amit hajlandó vagy ráfordítani az eseményre.
Az egyes tételeken nem kell gondolkoznod, azt már leírtam neked. Csak nyomtasd ki, és írd mellé az összeget. Azért ez nem a csillagháborús terv költségvetési része... Hogy ezt honnan fogod megtudni? Hát kérdezd meg a szolgáltatóktól.
Már a vendéglistánál is írtuk, milyen fontos a priorizálás. Ha neked fontos, hogy jó bor legyen, de virágdíszre nem költenél annyit, akkor vegyél jó bort, és kevés virágot.
Ez nem csak a lagzis költségvetésre igaz: egy kockás füzetben, Excellben, esküvőtervező appban, mindegy hol, de valahol vezesd a költségeket, legyél mindig naprakész.
Szintén igaz a világ minden típusú költségvetésére, nem csak a lagzisra: képezz tartalékot. Azt hiszem, az elmúlt 3 év világgazdasági történései után ezt felesleges is ennél jobban magyarázni.
Az esküvő egy romantikus dolog, de a költségek terén inkább légy realista.
Szólj hozzá(m)!