A jó vőfély is nagyon fontos, de a megfelelő helyszínválasztáson áll vagy bukik az esküvőd, ezt jó, ha tudatosítod. Tegnap a megfelelő esküvői időpont kiválasztásáról volt szó. Ha nem olvastad, kezd azzal. Ha már van időpontod, akkor menjünk a helyszínre.
A helyszínválasztás fontosságával már tíz éve, 2014-ben megjelent Lakadáré című, tanult barátaimmal közösen írt könyvünkben is foglalkoztunk, de visszatérő téma itt a Vőfélyblogon is.
Az elmúlt, lassan 23 évből számtalan rémtörténetet tudnék mondani, amikor a helyszínválasztás nem volt megfelelő. Ezeket én úgy szűröm, hogy vannak helyek, ahova nem veszek fel lagzit. Mert úgyis tudom, hogy szar lesz, és minek menjek házhoz a ló ama bizonyos testrészéért.
Megkérdezem a párt, hogy hova tervezték a lagzit, és ha hallom, hogy red flag, akkor adok telefonszámot más kollégákra. Nem azt mondom, hogy foglalt vagyok, ha nem vagyok az, hanem, hogy az XY helyen a korábbi évek negatív tapasztalatai miatt nem vállalok közreműködést.
Szerencsére pozitív történetet sokkal többet tudok mondani, hisz szűkebb pátriám, a Csallóköz, de a Mátyusföld, Dél-Komárom, és Győr környéke is bővelkedik jó lagzis helyszínekben, de vannak köztük kiválóak is. Persze, a kiválóság bélyegét nem adják olcsón. Ha csak egy tanácsot fogadsz meg: mindenképp teszteld le inkognitóban a helyszínt. Ha hideg a leves, a lagzidon is az lesz. Ha bunkó a pincér, a lagzidon is az lesz.
A jó helyet kiválasztani felelősségteljes megközelítést igényel. Jártam már jó helyszínen a Paulay Ede utcában, és a kecskeméti tanyavilágban is. Én nem tudom, milyen stílusúra tervezed az esküvődet, de itt egy általános checklist, ami segítheti a kiválasztást. Mert nem biztos, hogy a szülőfalud kultúrháza a legjobb helyszín a számodra, csak azért, mert "az úgy szokás".
1. A méret a lényeg. A Selye Egyetem étterme kiváló, de igazán a 100 fő feletti lagzik mutatnak ott jól. Ha neked ötven embered van, azok ott bújócskázhatnak. De voltam a budafai kultúrház nappalimnyi "nagytermében" is, 30 emberrel. Arra pont jó volt.
Nem elég az alapterületet számolni, a térelrendezés is fontos. Ha a 60 ember csak három, egymásba nyíló helyiségben fér el, vagy L alaprajzú a terem, és a rövid szárban ülők semmit se látnak, akkor nem biztos, hogy oda kell menned.
2. Megközelíthetőség. Nekem van Lada Nivám, szeretem is, de ne kelljen már azzal mennem:) A fizikai megközelíthetőségen kívül vizsgáld meg a vendégeid számára való megközelíthetőséget is, beleértve a parkolókapacitást is. Horror, amikor szombaton Győr belvárosában kell parkolni...
3. Stílus. "Vőfíny úr, két dolog fontos, a tílus, meg a lóvé" – mondta egyszer egy öreg cigányprímás. Vannak kis ékszerdobozok; nagy, faszerkezetes, rusztikus helyek; üvegből és acélból álló high tech helyek. Neked milyen a stílusod? Meg persze vannak a 20-40 éve fel nem újított kultúrházak... De vannak felújítottak is. A lényeg: érezd magad komfortosan.
4. Kint vagy bent? Ezt a posztot nem szponzorálja a VecoMont, de ma már nagyon komoly sátrakat tudnak felépíteni, gyakorlatilag bárhol. Ugyanakkor voltam egyszer egy szőlőhegyen, ahol a szabad ég alatt volt a lagzi, és nem volt a násznép befogadására alkalmas fedett B terv. A pár hatalmas kockázatot vállalt.
5. Pénzdolgok. A Lakadáré című könyvünk legtöbb gazdasági vonatkozású írását én készítettem. Lehet, hogy ennek a nulladik pontnak kellene lenni. Mondjuk azt, hogy a sorrend nem számít. Szóval: mindig tételesen kérdezz rá, hogy mi van, és főként mi nincs benne az árban. Azt már mondanom sem kell, hogy mindezt írásban kérd, a vasárnap reggeli viták elkerülése végett. Egy Komáromhoz közeli, mára már bezárt vendéglátóhelyen történt, még régen, a koronás világban, hogy mentek reggel elszámolni. A tulaj kimondta az összeget, amiben meg voltak egyezve, majd hozzátette: meg 3000 korona a bár. Hoppá.
6. Dekorlehetőségek. A terembérletben van dekor? Van a helynek saját dekorosa? Kötelező az ő szolgáltatásait igénybe venni? Viheted a saját dekorosod? Mikor engedik be? Nem fogják szopatni, azért, mert nem az övékét használod? Arra készülj, hogy fúrni, szögelni szinte sehol nem engednek már, ami persze jogos, hisz egy lagzis szezon alatt 35 hétvégén 35 dekoros szétfúrna egy vendéglőt. De, ahogy Zachar Erika is elmondta a Vőfélypodcastban, nálunk kevés a direkt lagzira épült rendezvényhelyszín, így kompromisszumokra lehet szükség. Beleférnek? Mennyi fér bele?
7. Villany. Erre nem gondoltál, mi? Egyszer egy zenéhez kötődő pár egy nagyon komoly élőzenekart rendelt. A zenekar a riderben leírta, milyen áramerősségre van szüksége. Persze, ezt mindenki leszarta, így aztán abból lehetett választani, hogy vagy a sütők mennek, vagy a zenekar. Hát fénypark lesz-e? Elbírja a biztosíték?
8. Zajszint. Voltam egy remek helyen Budapest belvárosában, ahol az étteremvezető félóránként, mérőeszközzel ellenőrizte a hangerő szintjét. Kell ez neked?
9. A szertartáshelyszín távolsága. A legjobb, ma minden egy helyen van, a legrosszabb, ha A helyszínen van a polgári szertartás, B helyszínen az egyházi, C helyszínen a lagzi. Ezt még lehet azzal fokozni, hogy D és E helyszínen van a kikérés, F helyszínen pedig a vendégvárás. Még semmi lagzi nem volt, de az ember már szét van stresszelve a sok parkolástól.
Nyilván a budapesti Szent István- vagy az esztergomi bazilikát semmi sem tudja pótolni, de ha ez neked nem annyira fontos, érdemes olyan helyet keresni, ahol a szertartáshelyszínt is biztosítani tudják.
10. Vannak szálláshelyek? Adnak az árban legalább egy szobát nektek? Ha neked kell szálláshelyet biztosítani a vendégeknek, megoldható a lagzis helyszínen?
11. Táncparkett. "Ha tűsarkúba fogsz táncolni, a parketát meg fogod karcolni" – énekelte egykor a Belga együttes. Triviális, de van táncparkett? Led alávilágításos, mint a Barusban?
12. Akadálymentesség. Ha lesznek mozgáskorlátozott vagy idős vendégeid, vannak akadálymentes lehetőségek?
13. Logisztika. A szolgáltatók, beleértve a zenészt, a cateringest, a cukrászt, a dekorost, akik sok és nehéz dolgot mozgatnak, hol tudnak parkolni? Szabad? Lehet? Van művészbejáró, rámpa stb. Egyszer az árvíz elöntötte a lagzis helyszín környékét, és mindenkinek a világ falloszról kellett behordani a cókmókját. Én a vőfélypálcát beviszem. De a szakács a fél disznót, zenész a hangládát... Van csónakod?
Persze, ettől eltérő szűrési szempontok is lehetnek, ez itt nem a Mindenttudás Egyeteme. Ha vannak más szempontjaid, írd meg kommentben.
Remélem, segítettem valamit. Ha most úgy érzed, nagyobb a zavar a fejedben, mint előtte volt, akkor ülj le, igyál egy citromos limonádét, vegyél elő kockás füzetet, az mindig segít. Nekem is van:)
Szólj hozzá(m)!