Ez az effekt készen vásárolható, ára pl. a Pyroex webshopjában 160 euró.
A tűzijáték szép. A tűzijáték gyönyörű. A tűzijáték fenséges. Neked. De nem kell, hogy a szomszédod is ugyanígy vélekedjen róla. Vagy akár egy ember, aki a város másik felén lakik. A tűzijáték ugyanis hangos. Ahhoz, hogy egy 100-as golyót kivágjon jó magasba, azért komoly vetőtöltet kell. A robbanásnak pedig hangja van. Mivel társadalmat alkotunk, a tűzijátékot is valamilyen keretek közé kell helyezni, hogy a mi szórakozásunk ne vágja tönkre mások hétvégéjét.
Tűzijátékot engedélyeztetni nem egyszerű dolog, de nem is annyira bonyolult. A tűzijátékot is szabályozó törvényben expressis verbis benne van, hogy „Fyzické osoby môžu individuálne používať len pyrotechnické výrobky triedy I a II a podtriedy T0 a T1”. Ennyi, köszönöm, csókolom. Tehát ha ennél komolyabbat akarsz, akkor érdemes szakember közreműködését igénybe venned. Az pedig úgyis tudja, hogyan kell engedélyeztetni.
Címszavakban azért idevéssük a tudnivalókat:
- IV. osztályba és 4. kategóriába sorolt tűzijátékokat – ezek a már nagyon komoly dolgok – a területileg illetékes körzeti bányakapitányság (Obvodný banský úrad) engedélyez. Szükség van hozzá a terület tulajdonosának engedélyére, és van egy ún. érintett személyek (természetes és jogi személyek) listája, akiktől szintén szükség van engedélyre. A lista olyannyira részletes, hogy ha például a Duna közelében akarsz tűzijátékot, akkor az Állami Hajózási Felügyelettől (pontosabban annak utódszervétől, mert januárban a Smer összevonta a közlekedési felügyeleti szerveket) is kell engedély, nehogy megzavard a hajóközlekedést. Pozsonyban hivatalból érintett a Légügyi Hatóság (ugyanúgy beolvasztva a fenti hivatalba) a reptér miatt. Az engedélyeztetés idejébe a fellebbezési időt is bele kell számolni. Így ha nagy tűzijátékot nem kezdesz legalább 60 nappal lepapírozni előtte, akkor nem biztos, hogy összejön.
- Ha te nem vagy önkormányzat vagy multi, vagy kőgazdag magánszemély, és beérnéd III. osztály- vagy 3. kategóriabeli dolgokkal, amiből már szintén nagyon szépet lehet csinálni, akkor ott egyszerűbb a dolog. Az első lépés itt is az engedély a terület tulajdonosától. Ennek birtokában, a területileg illetékes önkormányzat engedélyét kell megszerezned, min. tíz nappal előtte. Három nappal előtte, a projekttel és az engedéllyel bejelentést kell küldened a területileg illetékes járási rendőrkapitányságra, járási tűzoltó-parancsnokságra, és a körzeti bányakapitányságra. Ez nem engedély, ez csak bejelentés.
A beltéri tűzijáték – mivel nem zavar másokat, és nem is veszélyes (annyira) – nem engedélyköteles, viszont a hely tulajdonosával mindenképp egyeztess előtte, mert ha aktiválja a tűzjelzőt, és az automatikus tűzvédelmi rendszer levizel egy 90 fős násznépet, akkor azért elég nagy szarban leszel.
Természetesen, ha nálunk rendeltek lagzis tűzijátékot, minden engedélyt elintézünk hozzá.
Ez pl. papír nélkül sem megoldhatatlan...
Mivel Szlovákia a kiskapuk országa, ha elfeledkeztél az engedélyeztetési ceremóniáról, pénteken jut eszedbe, hogy mégis szeretnél tűzijátékot, és én is ráérek (ennyi együttállás általában nem szokott teljesülni), van lehetőség ún. S.O.S. tűzijátékra, ami szintén szép, de nem túl zajos, talaj menti eszközökkel operál, amelyeknek inkább csak fényhatásuk van, hanghatásuk kevésbé, és nem repülnek túl magasra. Toleráns szomszédokkal,vagy tanyán tartott lagzi esetében működhet. De jobb, ha minden papíron van.
Tudtad, hogy hamarosan nyomdába kerül a Vőfélykönyv, amely a jobb oldali oszlopban található e-mail címen is előrendelhető?
Lemaradtál valamiről? Olvasd el a Tűzijáték 1x1 korábban megjelent részeit! Jövő héten a tűz- és munkavédelmi előírásokról lesz szó.
Follow László's board Handmade wedding guest books on Pinterest.
Szólj hozzá(m)!