
Nincs esküvői kiállítás vőfély nélkül. És ez így van rendjén:) Ezen a helyen talán szentségtörés is lenne mást leírni. Korábban már írtam, jómagam csak erre a kiállításra járok, mert szeretem a hangulatát. A botnoknemzetséget képviselendő, ott lesz még a mátyusföldi lagzik fenegyereke, Srejner Attila; a kamerát évek múltán pálcára cserélő, korban az ifjú generációhoz tartozó, de már jó ideje vőfélykedő Nagy Iván is. És lesznek itt új arcok is.
Lassan 15 éve, mikor kezdtem a pályámat, még nem volt közösségi média abban a formában, ahogy ma ismerjük. Webkettő is csak módjával… Örültem volna, ha akkor a már jó ideje pályán levő vőfélyek, ha nem is ölelnek keblükre, de legalább emberszámba vesznek. Most én kerültem abba a helyzetbe, hogy „már jó ideje pályán levő” vőfélynek minősülök. És nem szeretném elkövetni az elődök hibáit.
Ismerkedjetek meg a feltörekvő vőfélygeneráció három reprezentánsával. Igari Annamáriáról, Csiba Gézáról és Jakubecz Lászlóról olvashattok. Halljunk szót, uraim!
Igari Annamária
Mikor kezdtél nőfélykedni?
Idén 3 éve, hogy aktívan foglalkozok vele.
Minek a hatására döntöttél úgy, hogy a nőfélyi pályára lépsz?
Imádom az esküvők hangulatát, a szervezkedést és segíteni szeretnék a pároknak, hogy minden a legnagyobb rendben menjen és olyan lakodalmuk legyen, amilyet elképzeltek.
Eddig hány esküvőben dolgoztál már?
Átlag a 3 lagzi egy hónapban. Pontos számot majd akkor mondok, ha a 100. lagzin túl leszek:)
Szerinted mi a v/nőfély legfontosabb feladata?
Elsősorban a szervezés, találja meg a közös hangot a párral és a násznéppel és szórakoztató legyen.
Pálcával vagy pálca nélkül? Miért?
Pálcával. Hogy mindenki tudja kit kell zaklatni, ha valamit szeretnének, vagy valami gond adódik:)
Népviselet vagy XXI. századi szerkó?
Is-is. Kombináltam a kettőt, hogy a modernebb és a hagyománytisztelőbb lakodalmakra is megfelelő legyen.
Mondj el egy saját verset!
Rólunk szól a mai nap, miénk ez az éj,
Az enyém vagy teljesen, ahogy én is a tiéd.
Ne tagadd hát többé, ha fájna a szíved,
Vigaszod leszek, csak hajtsd rám a fejed.
Támaszod hadd legyek, mint erős sziklafal,
Vagy csupa selymesség, mi féltőn betakar.
S ha megnyílik a föld, vagy lehull minden csillag,
te akkor se eressz el, én szorosan tartalak.
S ha majd öregségtől ráncos kezem egy nap újra átölel,
Érezd, tudd, hogy érted éltem és szoríts magadhoz erősen.
Csiba Géza
Mikor kezdtél vőfélykedni? Minek a hatására döntöttél úgy, hogy a vőfélyi pályára lépsz?
Vőfélykedni 2013-ban kezdtem el Dodi munkássága volt rám olyan hatással, hogy megtetszett a vőfiskedés, meg persze melette a verseket mindig is nagyon szerettem. Szóval ez a kettős hatás vitt rá erre a számomra nagyon tetszetős pályára.
Eddig hány esküvőben dolgoztál már?
Azóta kb. 25 lakodalom van a hátam mögött.
Szerinted mi a vőfély legfontosabb feladata?
A vőfi legfontosabb feladata szerintem az, hogy levegyük az ifjú pár válláról a lakodalmon történő intézkedés terhét és ezenkívül vidámságot vigyünk, az amúgy is boldog napba.
Pálcával vagy pálca nélkül? Miért?
Egy görbe görcsös fűz egy ága a pálcám, amit minden alkalommal, élő virággal díszíttetek fel. A pálca szerintem azért fontos, mert azért madarat tolláról, vőfélyt pálcájáról ismerni meg.
Népviselet vagy XXI. századi szerkó?
Én a XXI. századi szerkóban tolom az ipart, mivel úgy vettem észre, a mai világban a népies dolgokat nem nagyon keresik, illetve mert én nem vagyok az a népies karakter.
Mondj el egy saját verset!
Tisztelt násznép!
Nagy eset történt a szomszéd gazaságba,
Pista böllér kést szúrt egy borjú torkába.
Tettét azzal indokolta mindenkinek,
Hogy etetni szeretné a tisztes násznépet.
S mind ezek után,h ogy ezt a szép borjút levágta,
A húsát hagyma alapra rakta, fűszerezte, kavargatta,
S végül a finom pörköltet a pincéreknek adta. Egy szó mint száz, dolgozott vele eleget, Csak azért hogy önök ebből jó sokat egyenek.
Jó étvágyat kívánok a borjú pörkölthöz
Jakubecz László

Mikor kezdtél vőfélykedni?
Könnyebb helyzetben lettem volna, ha azt kérdezed, mikortól foglalkozom emberek szórakoztatásával, jó kedvre derítésével. Előadóművészként és rádiós műsorvezetőként bizony sokkal nagyobb tapasztalattal rendelkezem, mint vőfélyként, ugyanis csupán 2014-től járok lakodalmakra ilyen funkcióban. Nem szeretnék mellébeszélni, hogy az említett foglalkozásaim mindenre megtanítottak, amit egy vőfélynek tudnia kell. Magam is tapasztaltam, bár nem mindegy, hogy valakinek jó –e a kiállása, értelmesek, szellemesek –e a szövegei, tisztán, érthetően tud –e megszólalni, a vőfélykedés nem csak az emberek előtti szövegelésből áll. Talán ennél is fontosabb, ami a „színfalak“ mögött zajlik: a szervezkedés, a többi szolgáltatóval való egyeztetés, a váratlan kellemetlenségek elrendezése. Egyszóval az a láthatatlan munka, ami azért fontos, hogy valóban minden zökkenőmentesen menjen. Hogy a kedves ifjú párnak és a vendégeknek semmire se legyen gondjuk, s zavartalanul szórakozhassanak.
Minek a hatására döntöttél úgy, hogy a vőfélyi pályára lépsz?
Bevallom őszintén, régebben, fiatalkoromban nem gondoltam volna, hogy valaha is vőfélybotot veszek a kezembe! Aztán három éve az egyik jó ismerősöm s volt osztálytársam, Bubeník Tibi kérdezte, miért nem próbálkozom meg a vőfélykedéssel. Bubi akkor már befutott fotós volt, tényleg nagyon ügyes és szereti a munkáját. Ő nagyon sokat segített nekem a kezdetekben, azzal, hogy elküldött néhány lagzis videót, arról, hogyan dolgoznak más vőfélyek. De megemlíteném még Menyhárt József nevét is, akit lényegében a mesteremnek is nevezhetnék. Ő is nagyon készségesen a segítségemre állt a kezdetek kezdetén. Kaptam tőle egy vőfélykönyvet, és elvitt az egyik „lagzijára“, ami nekem egy olyan iskola és élmény volt, amiből szerintem még évek múlva is meríthetek.
Eddig hány esküvőben dolgoztál már?
Eddig egy fél szezon és egy egész szezon van a hátam mögött. Szerencsére a tavalyi évem szépen megtelt és idén is sok megkeresésem van. Eddig nagyjából harminc lagzin vőfélyeskedtem.
Szerinted mi a vőfély legfontosabb feladata?
Nem szeretnék észt osztani két év vőfélyeskedés után, ezért csak a véleményemet fogalmazom meg ezzel kapcsolatban. Úgy gondolom, hogy fontos, hogy egy vőfélynek legyen jó megjelenése. Nem mindegy, hogyan áll ki valaki a vendégek elé. A legjobb, ha egyből magára tudja irányítani a figyelmet, hogy szövegelésének legyen értelme: figyeljenek rá. Fontos, hogy tudja, mi az illem és az etikett, legyen udvarias, kedves, de a kellő pillanatokban erélyes. Szeretem, ha szellemesek egy vőfély szövegei, de nem szeretem, ha bántók, túlzottan pikánsak. Kell tudni, mikor legyen valaki harsány, s mikor visszafogott, ünnepélyes. Ám mindennél fontosabb, vagy szinte ugyanennyire fontos, hogy a vőfély az egész lakodalmat a kezében tudja tartani. Az egyes „programpontok“ között ne hagyjon túl nagy szüneteket. Ne legyenek üres járatok, de megpihenni is legyen ideje a násznépnek. Éppen ezért nagyon fontosnak tartom az esküvőt megelőző személyes találkozót a párral,ahol a forgatókönyvet összeállítjuk, illetve a megfelelő kommunikációt a többi szolgáltatóval.
Pálcával vagy pálca nélkül? Miért?
Van pálcám, amit már csak azért is mindig magammal viszek, mivel egy nagyon szép pálcáról van szó, amit egy felsőszeli fafaragó ismerősöm faragott. Szalagokat azonban nem gyűjtök. Részben hasonló okból: nem szeretném elfedni a botomon található szép mintákat.
Népviselet vagy XXI. századi szerkó?
Mint vőfély tiszteletben kívánom hagyni a hagyományokat, ám igyekszem a XXI. század követelményeinek is megfelelni. Szeretem a népi kultúrát, a népzenét, magam is néptáncoltam egy időben. Mindenesetre ez nem az a közeg, amelyben felnőttem, szocializálódtam. Éppen ezért nem népviseletben vőfélykedem, öltözködésemben sokkal inkább a könnyed elegancia jellemez.
Mondj el egy saját verset!
Szövegeimet magam írom... Mondanám, hogy majd inkább a lagzikra hagynám, de egy rövid verset azért elmondhatok:
Íme, hát itt van a menyasszonyi torta!
Az, ki ránéz rögtön nem mogorva.
Hiszen ínycsiklandóan finom, harapnivalóan szép!
Ha engem kérdeznek, rögtön megenném.
Ámde tudom, hogy az nem miattam lett kihozva,
hanem hogy minden vendég megkóstolja.
Meg is kérem hát a szép menyasszonyt, hogy szeletelje fel.
S ha marad, belőle egy darabot nekem is tegyen el.
Igari Annamária, Csiba Géza, és Jakubecz László is ott lesz a Lakodalomvarázs esküvői kiállításon január 17-én (igen, ez most vasárnap van:).
Tűzijáték a lagzidra.
Szólj hozzá(m)!