Kiss Gábor a lagzi kezdete előtt odamegy a vőfélyhez, és rátesz egy mikroportot. A papra/anyakönyvvezetőre is, mindezt a hangminőség maximalizálása végett. Kettőnél kevesebb kamerával ritkán érkezik. Ja, és földközi-tengeri hajóútra is elviheted, mert már azzal is van tapasztalata.
Milyen évet zárt a Vigant Stúdió?
Multimédiás világban élünk, ahol a mozgókép szerepe is egyre fontosabb. Ezt a megkeresések alapján én is tapasztalom. Az elmúlt éveket veszem alapul, azt tudom mondani, hogy stúdiónk éve a tavalyi, 2015 év az előző évekhez képest kifejezetten jónak mondható. Gyakorlatilag minden szegmens számára készítünk filmet, de ha családi, azon belül is a esküvői/lakodalmi filmről beszélünk, szerencsére sokan gondolják úgy, hogy szükség van mozgóképre és hangra egy olyan eseményen, amely életük kétségkívül egyik legfontosabb állomásán készül.
Mi volt a legtávolabbi helyszín, ahová 2015-ben eljutottál?
Tavaly – egy földközi-tengeri hajókörút filmezését leszámítva – két országban voltak forgatásaim. Esküvői film forgatására elsősorban Szlovákiában került sor, de többször jártam Magyarországon is, pl. Budapesten vagy Zircen. Szerencsém volt volt tökéletes hangulatú teljesen szlovák ill. magyar lakodalmas társasághoz is.
Milyen gépparkod van jelenleg?
Korszerű, full HD-s kamerákkal dolgozom, általában egyszerre kettővel, szükség esetén hárommal. A több kamerára elsősorban a vágás miatt van szükség. A különböző látószögek váltása vágás közben nagyban hozzájárul a filmes hatáshoz, ezzel válik elérhetővé az, hogy ne legyenek zavaró svenkelések, ugrások a szerkesztett filmben. Illetve ezzel kapcsolatban van még valami: a nálam lévő több kamera többletbiztonságot is jelent, hiszen meghibásodás esetén – ami szerencsére még sosem fordult velem elő – mindig van nálam tartalék.
A felvételt minden esetben fullHD felbontásban készítem, a lehető legalacsonyabb dB-értékkel a zaj minimalizálása miatt.
A felszereléshez hozzátartoznak a külső mikrofonok, így a hangot minden esetben a kameráktól külön is rögzítem, broadcast minőségben. Az így felvett hangot a szerkesztés során szinkronizálom a kamerák képével.
A felszereléshez tartoznak még az állványok, slider, glidecam (steadicam), lámpák, melyek szintén mindig velem "jönnek" a forgatásokra. Túlzás nélkül mondhatom, hogy a kombi csomagtartója bizony mindig megtelik az eszközökkel úgy, hogy nem nagyon van ott felesleges dolog.
Magyarországon az utóbbi években erős az elmozdulás a DSLR-filmezés irányába. Tapasztalod ezt a Csallóközben is?
A DSLR valóban egy trend és jó dolog. Viszont sokan hajlamosak túlértékelni anélkül, hogy pontosan tudnák, mire is való, ill. hogy miben is különbözik a "hagyományos" kameráktól.
A DSLR egy angol betűszó (Digital Single Lens Reflex), ami nagyjából annyit jelent, mint "digitális egyaknás tükörreflexes" fényképezőgép. Tehát valójában fényképezőről van szó, aminek a mellékfunkcióját szokás filmezésre használni. Előnye, hogy jobban változtatható a mélységélesség és a látószög mértéke, hátránya viszont, hogy – mivel nem filmezésre találták ki - filmezéshez használni "nem áll kézre", nem ergonomikus. A körülményes és időigényes beállítás miatt szinte megköveteli a "rendezéses" helyzeteket, nagyon nehéz vele gyorsan, spontán módon reagálni, amire viszont sokszor szükség van az esküvőkön, ahol a filmes csak megfigyelőként, nem pedig rendezőként lehet jelen. Azokban a helyzetekben viszont, ahol van idő és lehetőség a beállításokra, objektívcserékre vagy az esetleges újabb felvételekre, nagyszerű felvételeket lehet DSLR-el készíteni.
Én a fentebbiek alapján azt mondanám, hogy a két technológia nem kizárja, inkább kiegészíti egymást.
Milyen újdonságokkal készülsz 2016-ra?
Mindig töröm rajta a fejem, mit és hogyan lehetne még jobban csinálni. Sokszor van olyan érzésem, hogy pl. a géppark ill. a szoftverpark teljes, mindenre elég. De ez inkább csak illúzió. Általában minden évben kell valami, hiszen a fejlődés nem áll meg. Minden évben frissíteni szoktam szoftvereimet, elsősorban a fő filmszerkesztő-szoftveremet, amit az új funkciókon kívül a szoftver gyorsasága és stabilitása indokol.
A hardver terén a legfrissebb újdonság a 4K technológia, mely elsősorban csak nagyobb felbontást jelent a korábbiakhoz képest. Ennek a formátumnak egyelőre még nincs létjogosultsága, hiszen még nagyon kevés helyen tudják kihasználni, mert még irreálisan drága, de a jövőben mindenképpen számolni lehet és kell vele, hiszen a megjelenítők egyre nagyobbak és árban is elérhetőbbek lesznek.
Ha már újdonság, tervezem a borítók még egyedibb, extravagánsabb elkészítését is. Ami eddig csak elvétve fordult elő, viszont látok benne fantáziát: randifilmek készítése. Ez a kisfilm szolgálhat akár meghívó-kiegészítőként is, tekintve hogy az esküvő előtt érdemes elkészíteni.
Hogyan készülsz egy szombati bevetésre?
A legfontosabb, hogy műszakilag minden kifogástalan legyen: akkumulátorok feltöltve, lencsék megtisztítva, a csavarok az állványokon leellenőrizve és behúzva, memóriakártyák leformázva. Az eszközök elő- és összekészítését előző nap szoktam elvégezni, ami lagzik esetében általában a péntek, de forgatási eseménytől függően lehet persze más napon is.
Előző nap még egyszer leellőérzöm az útvonalat is, szükség esetén pedig telefonon egyeztetek az ügyféllel, hogy minden simán menjen.
Az esküvő után az ifjú párok mikor, és milyen formában kapják meg tőled az anyagot?
A filmes munkának alapvetően két fő fázisa van: helyszíni forgatás és utómunka. Az utómunka a felvett anyag bemásolásával és a biztonsági másolat elkészítésével kezdődik. Egy lakodalmi felvétel esetében az utómunka kb. 40-50 nettó munkaórát jelent. Ezután jön a felvétel célformátumba történő kiexportálása, ami egyelőre elsősorban DVD-t, Blu-ray lemezt, ill. egyre gyakrabban USB-kulcsot jelent. A kész, teljes egészében szerkesztett, logikus filmfejezetekre bontott anyagot a fentebb említett formában a megrendelő kb. 8-10 munkahét múlva kapja meg. Ezt megelőzheti az összefoglaló klip, mely megpróbálja 3-4 percbe sűríteni a teljes nap fő mozzanatait. Hogy ez mennyire sikerül, arról az érdeklődő meggyőződhet a www.vigant.sk oldalon.
A Vigant Stúdió is ott lesz január 17-én Dunaszerdahelyen a Lakodalomvarázs esküvői kiállításon, ahol egy helyen minden szolgáltatót megtalálsz az esküvődhöz.
Tűzijáték a lagzidra.
Szólj hozzá(m)!