Az étkezés, az ital, és – ezt kevesen tudatosítják, de – a sütemény komoly szeletet tesz ki a költségvetési tortából. Ám ebből is lehet faragni. Egy alap falusi lagziban van uzsonna a szertartás előtt (oldschool helyeken ebéddel kezdünk), majd két vacsora éjfél előtt, és egy káposzta. Bizonyos, most meg nem nevezendő mátyusföldi településeken még egy további étkezést is beiktatnak, vagy a káposzta elé, s így az kettőről három-fél négyre kerül, vagy még éjfél elé. Tegyük fel a kérdést, de most őszintén: kell ennyi?
(Ha nem tudod, mi ez: ez egy sorozat, olvasd el az előző részeket is.)
Ha otthon vagy egy meccsnézős szombat este, akkor is felkelted vasárnap hajnal kettőkor a feleséged, hogy: Anyukám, én úgy ennék egy kis káposztát! Ugye, nem?!
A kajapénzt a következőképpen lehet megfogni:
4.1. Hívd a népeket egyenesen a templomba/anyakönyvvezetőhöz, és megspórolod az uzsonnát
4.2. Csinálj szendvicseket meg ilyesmit, olcsóbb, mint egy malacot levágni, hogy legyen hurka.
4.3. A leves és a fővacsora között külön vitesd ki a főtt húst. A vőfélyek, pincérek és a helyek utálják, mert eggyel több kés-villát kell kirakni, de a nép külön étkezésként fogja észlelni.
4.4. Ne kezd korán a lagzit. Ha mondjuk 7-8 óra tájban van a vacsora, akkor nem muszáj még egy kaját kivitetni éjfélig, hanem elég a hajnali káposzta, vagy valami helyette.
4.5. Spórold meg a hajnali kaját: vitesd ki az uzsonna és a fővacsora maradékát.
Előnyök: megtakarítás
Hátrányok: megszólhatnak a rokonok, hogy kevés volt a kaja.
Érdemes visszanézned a jövő szombaton is, a lagzikban ugyanis rengeteg pénz elfolyik a piára. Arról lesz szó, hogyan lehetne ezt ledugózni.
Szólj hozzá(m)!