Reméljük, minden kedves olvasóm sikerrel vette a karácsonyt és a szilvesztert. Hát akkor vissza a hétköznapokba, és folytassuk a gazdaságos lagziról szóló sorozatunkat.
Biztosan ismered a kánai menyegzőről szóló bibliai történetet, amiről hittanórán azt tanultuk, hogy Jézus első csodája. Ja. Meg az első bormarketinges írás... Ha nincs mit inni a násznépnek, a többi szolgáltatás lehet bármilyen jó, a lagziról összességében nem lesz jó véleményük. Nemzeti karakterünkből fakad. Ahogy Vörösmarty Mihály is írta Fóti dal című versében: „Bort megissza magyar ember,/Jól teszi”. Ja, meg a sört, meg a rövidet. Ha vendéglőben, hotelben csinálod a lagzid, és a töményet felesárban mérik, hajnalban nagyon durva cecchel fogsz találkozni, főleg, ha fiatalokat hívsz, mert ők jobbára töményet tolnak. A középkorosztály és az idősebbek inkább boroznak.
Lehetőségeid a következők:
5.1. Próbálj megegyezni a vendéglővel, hogy vagy a töményet, vagy az üdítőt és a bort vihesd. Ebbe általában bele szoktak menni.
5.2. Jelöld ki, mit lehet a kontódra inni. Más zsebére a legtöbben szívesen isznak Jack Danielst, még akkor is, ha egyébként csak a férfimagazinok reklámjaiból ismerik, persze, Red Bullal lekísérve. De ha kijelölöd, hogy ingyé’ (persze nekik, nem neked) lehet inni a következő pálinkákat a bárnál: (ide tetszőleges felsorolás), a többi fizetős, ezzel bizonyos keretek közé tudod szorítani a fogyasztást.
5.3. Ha jó előre tudod, mikor lesz a lagzid, riadóztasd a teljes ismeretségi körödet, akik utaznak, hogy hozzanak italt a vámszabad területekről. Gibraltáron 18 euróért lehet literes Jack Daniel's Tennessee Whiskeyt kapni, míg Komáromban a hétdecis kiszerelésért az olcsóbb helyeken is legalább 26-ot kérnek. De még a bécsi duty freeben is megkapod húszasért a hétdekásat. Ha sok ismerősöd van, és sokat utaznak, ha a teljes italmennyiséget nem is, de a prémium kategóriás piák jó részét össze tudod hordatni velük.
5.4. Fogj össze ismerősökkel, barátokkal, akiknek szintén idén lesz lagzijuk, kérdezd meg a helyi Csemadokot, sportegyesületet, vadászegyesületet, lesz-e báljuk az idén, és nagyraktárban közösen vásároljatok be. Nagyobb tétel, nagyobb kedvezmény. Ahol nem akarnak kedvezményt adni, onnan menj el.
5.5. Egyezz meg úgy a nagyraktárral, hogy a bontatlan csomagolásokat vegyék vissza. Ehhez instruálni kell a pincéreket is, hogy amíg van az üvegben, ne hozzanak ki újat, mert ha reggel 5-kor lesz 20 félig üres fernetes üveget, akkor azt bizony ki kell csengetni.
5.6. A bort borászatban vagy borásztól vásárold, így kisebb összegért kapod meg, nem kerül rá a raktáros/boltos haszna. Egyezz meg itt is úgy, hogy a bontatlan üvegeket/kannákat/hordócskákat vegyék vissza.
5.7. Nem alkohol, de italféle, ezért itt tárgyaljuk: üdítőt vegyél nagy kiszerelésben. A fotósok és anyósok néha nyavalyognak, hogy a 2,5 literes flakon csúnyán mutat az asztalon. Tényleg dizájnosabb a kétdekás kólásüveg, de mi most spórolni akarunk, nem? Vegyél olcsóbb üdítőket nagyraktárból vagy diszkontból.
A jövő héten azt fogjuk vizsgálni, érdemes-e takarékoskodni a szolgáltatókon.
Szólj hozzá(m)!