Mindenképpen papíralapú legyen a meghívó, tiszteld meg a vendégeidet. Nyilván bizonyos kérdésekben én ultrakonzervatív álláspontot képviselek, ez az egyik ilyen. Még a Svédországban élő, egykori Erasmus-ösztöndíjas lakótársadnak se küldj e-mailes meghívót. Na lássuk!
Prológus.
Réges-régen, egy távoli galaxisban, a nyomdai szolgáltatások általánosan elérhetővé válása előtt a vőfélyek egyik kötelessége volt, hogy elmenjenek a vendégekhez, és azokat versben meghívják. Tehát a vőfély egyfajta élő meghívó volt. Ma, mikor a vendégek már nem egy településről származnak, ez csak nagyon nagy költségráfordítással lenne kivitelezhető (bár én szívesen meghívom a New Yorkban élő nagybácsit, ha fizetik a repülőjegyet). Ezért találták ki a meghívót. Meg mert a városokban egy időben nem volt vőfély. Meg volt egy periódus, amikor falvakban sem volt gyakori.
Ha te megvásároltad a 2014-ben megjelent Lakadáré című könyvünket, akkor teljes mentális vértezetben állsz az esküvőszervezés előtt.
Ha új vagy itt, welcome, olvasd vissza a régebbi posztokat is, hisz a Vőfélyblogon már 2008-ban olyan tartalmakat olvashattál ingyen, amelyeket máshol nem. Úgy gondoltam, pár infót leporolunk, akkor is, ha korábban írtunk itt róla, vagy volt poszt hasonló témában.
Szóval, kiválasztottad az időpontot, megkerested a helyszínt, lefoglaltad a szolgáltatókat, összeállítottad a vendéglistát. Akkor most már add az emberek tudtára, hogy számolsz velük.
Mivel telefonunk folytonos görgetése azt az illúziót kelti bennünk, hogy rendkívül fontosak, egyben elfoglaltak vagyunk, szólj idejében a vendégeidnek. Ha esküvői szolgáltatót is meg akarsz hívni vendégként, akkor neki szólj korábban. És ne tedd hozzá, hogy, és ha már ott vagy, vőfélykedhetnél, fotózhatnál, videózhatnál, zenélhetnél is egy kicsit...
Az első értesítés természetesen történhet mailben, esküvői FB-csoportban, esküvőtervező app felületén. Ezt a first contact szolgálhat arra is, hogy bekérd a postacímüket.
A meghívókat postázhatod, de el is viheted. Ha ez utóbbit választod, számolj vele, hogy 150 ember esetében erre akár 3-5 hétvégéd is rá fog menni, és a májadnak se tesz jót.
A nulladik pont, mint mindenhol, a költségvetés. Mekkora keret van a meghívókra? Ha valami kézzel készítettet rendelsz, százas nagyságrendben, mindjárt ott vagy kéthavi átlagbérnél. Van ennyi pénzed erre?
Kedves és cuki, ha a meghívóidat sajátkezűleg készíted. Az én menyasszonyom így tett, bizony ám, pedig akkor a jelenleg alvó állapotában levő scrapbook manufaktúra még sehol sem volt (de voltak ráutaló jelek:) Egyébként nehogy azt gondold, hogy ez olcsóbb. Nem olcsóbb. Ha nincsenek meg az eszközeid, és azok megvásárlásával kell kezdened, máris drágább. És akkor még az egyéb bekerülési költségekről nem beszéltünk.
Ha nem akarsz vagy nem tudsz ezzel ebben a formában foglalkozni, esetleg kétbalkezes vagy, vagy az a véleményed, hogy a professzionális nyomdaipari termék szebb, akkor tájékozódj. A nagy külföldi lagzis oldalak minden évben eldöntik, hogy éppen mi lesz az év színe, és milyen trendek várhatók. De nem kell, hogy ez téged foglalkoztasson.
Van ugye vendéglistád. Mindig készíts több meghívót, hátha még eszedbe jut valaki, elkeveredik a postán egy meghívó, el akarsz tenni emlékbe...
A fejedben már biztos megvan a dekoráció. Ha te vagy a vőlegény, akkor nem:) De ezt a blogot túlnyomó többségében nők olvassák. Egyébként, ha megvan a dekor, akkor is hasznos, ha meghallgatod a Vőfélyblog ezen adását, ahol Zachar Erikával, a Pepita Wedding nagyasszonyával beszélgetek. Vannak benne idejétmúlt dolgok is, pl. az adás évének divatszínei, de nagyobb része időtálló.
Ezt csak azért mondom, mert jó, ha a meghívó színében és stílusában illik a dekor nagy egészéhez.
Ma már mindent is lehet készíttetni, válaszd ki a formát, a papírtípust, a méretet, tartsd szem előtt, hogy jó, ha a standard borítékba belefér, de erre majd a nyomdász úgyis figyelmeztet. Figyelj oda a színkezelésre. Ha valami különlegeset kérsz, fóliázás, dombornyomás stb., számolj vele, hogy ez plusz kockázatot jelent(het).
Mindig kérj próbanyomatot. A számítógép vagy teló képernyőjén nézegetés nem olyan, mint amikor a kezedben tartod.
Voltak évek (és lesznek is), amikor a fénykép volt a divat. 2024-ben éppen nem, de ez nem kell, hogy foglalkoztasson. De ha fényképeset szeretnél, a képet mindig jó minőségben, nagy felbontásban add át a nyomdásznak, soha ne FB-n küldd, mert az lerontja a minőséget.
Ha bármilyen egyedi kérésed volna, azt mindig előre tisztázd a nyomdásszal vagy a meghívókészítő kézművessel, mert ezek hatással lehetnek az árra.
A végére hagytuk a legfontosabbat: milyen infók kerüljenek rá. Itt a checklist.
- Mikor. Év, hónap, nap, óra. Ha nem szertartással kezdesz, hanem vendégvárással, annak az időpontját külön tüntesd fel. A vendéged nem gondolatolvasó, honnan tudja, mikorra menjen?
- Hol. Írd le a lehető legpontosabban, hogy mely településen hova kell menni. Ha vannak nem helybeli meghívottak is, mindig tüntesd fel a címet. Egyszer a Zalka Lóri beküldött egy dezorientált csapatot is a saját lagzijába, akik a pár bevonulása után észlelték, hogy őket nem abba a lagziba hívták. Nyilván nekik nem volt rajta a pontos helyszín.
- Miben. Ha van dress code, akkor azt tüntesd fel. Ha nem, akkor ne lepődj meg. 2024-ben már nem egyértelmű, hogy ha nem írsz oda semmit, akkor a férfiak öltönyben fognak megjelenni.
- Visszajelzés kérése. A tradicionális paraszti kultúrában, ahonnan vőfélységünket eredeztetjük, a meghívás ellenére nem venni részt egy lakodalomban halálos sértésnek számított. Ma már azért nem ennyire durva a helyzet, de ha hívnak, és nem tudsz, vagy nem akarsz elmenni, és ezt nem jelzed, az jó nagy parasztság. Kérj visszajelzést, tüntesd fel, hogy ezt milyen formában, és meddig tegyék meg. Tíz el nem jövő emberrel minimum 500 eurót dobsz ki az ablakon csak a költségeken.
- Nászajándék. Egyéni stílusodtól függően lehet egyértelmű jelzést, vagy leheletfinom utalást tenni a nászajándék jellegére. Én jobban szeretem az egyértelmű fogalmazást, de én újságíró vagyok. Ha nem fogalmazol egyértelműen, és a kis versikét, amit kigugliztál, rosszul interpretálják a vendégek, az a te bajod.
Szólj hozzá(m)!