Kezdetben vala, hogy egy-másfél évre előre lefoglaltad a vőfélyt, fotóst, videóst, zenekart, szakácsot, pincért, dekorost stb., és aztán az adott napon elmentél a marcelházi kultúrházba/a győri Hotel Konferenciába (a nem kívánt törlendő), és megülted életed legszebb napját. Ennek az évtizedek óta működő gyakorlatnak vetett véget a koronavírus tavaly, mikor egyik napról a másikra leoltották a lakodalmakat. Ezt követően – Szlovákiában – júniustól szeptember végéig újraindult a szezon, meglehetősen vadnyugati körülmények között.
Voltak azok, akik eleve ide tervezték a lagzijukat, és meg is valósították.
Voltak azok, akik korábbra tervezték, el kellett napolniuk, látták, hogy most lehet, és gyorsan átmozgatták ide.
Voltak azok, akik későbbre tervezték, de valószínűsítették, hogy később kialakulhat valamilyen "fennforgás", ezért igyekeztek ebben az időszakban realizálni.

És, érdekes mód, a második és a harmadik csoportba tartozók is találtak szolgáltatókat, ha nem is mindig könnyedén, de azért viszonylag gördülékenyen. Óvnék azonban mindenkit attól, hogy azt gondolja, ez így ebben a formában bármikor sikerülhet, értelemszerűen ez csak azért jött össze, mert a szolgáltatók ugyanúgy kötésig álltak a halasztások és átszervezések mocsarában, mint az ifjú párok.
E sorok írása idején Magyarországon már belengették, hogy május 10-ét követően enyhítik a lakodalmakra vonatkozó korlátozásokat. Szlovákia 5,4 millió lakosából egymillió van beoltva, és kevesebb, mint félmillió kapta meg mindkét oltást, így itt még szó sincs ilyesmiről.
Foglaljuk össze pár pontban, ha te is "újratervezős" vagy, és eljön az a nap, hogy újra lehet lányos házak kapuján vőfélybottal kopogtatni, akkor mit tegyünk?
-1. Ha te nem újratervezős vagy, akkor mindent csinálj alapból úgy, ahogy kell.
0. Ez nem egy life coach blog, de fejben legyél rendben, ez mindennek az alapja. El kellett halasztani az esküvőt, egyszer, kétszer, többször, de nyugodj meg, a Béla attól még szeret téged (az analytics szerint ezt a blogot elsöprő többségben hölgyek olvassák, azért gondolom, hogy a Béla...), és a vége mindig jó. Ha még nem jó, nem vagy a végén. (állítólag indiai közmondás, én Weiser Istvántól idézem)
1. Safety First! Hiteles forrásból pontosan tájékozódj az aktuális rendeletekről, előírásokról, és azokat tartsd be.
2. Ha a pótidőpontod alapból a nyitás utáni időszakra esik, hívd fel a helyet, kérdezd meg, hogy kinyitnak-e, mert ez korántsem egyértelmű.
Hívd fel a szolgáltatókat. Győződj meg róla, hogy élnek-e, és a pályán maradtak-e még? Ha igen, az remek, ha nem, akkor az állva nem maradtakat pótold.
3. Ha egy korábbi időpontra voltak szolgáltatóid, de "bizonytalanra" napoltad el a lagzit, hívd őket körbe (Győződj meg róla, hogy élnek-e, és a pályán maradtak-e még?), és kérdezd meg, hogy a potenciális új időpontoddal hogy állnak.
4. Emlékszel, amikor télen a hónapokig válogatott színárnyalatú, gyönyörű, selyempapírra cérnával kézzel kivarrt szövegű meghívóiddal gyújtottál be a kandallóba? Az új időpontra lehet, hogy elegendő az elektronikus meghívó is, amíg a helyzet nem stabilizálódik.
5. Vedd kézbe az eredeti vendéglistát, és csekkold, hogy mindenki életben van-e? Elhunyt rokonnak meghívót küldeni súlyos otrombaság.
6. Ha a korlátozások idején bevállaltátok a "hatemberes" esküvőt, tehát de jure és de facto házasok vagytok, azért valami szertartás kellene az elejére, mert "csak" lagzit tartani tájainkon nem (volt eddig) szokás.
Jó esetben a "kényszeresküvőt" polgári szertartás keretében realizáltátok, így a "rendes" esküvőn jöhet az egyházi szertartás.
Ha nem vagytok vallásosak/különböző okokból nem köthettek egyházi házasságot, nyilván még egy polgári szertartást nem tolhattok a násznép kedvéért, keressetek egy szertartásvezetőt.
7. Már vannak róla tanulmányok/cikkek, hogy az elmúlt egy év bezártsága és bizonytalansága hogy hatott az emberi lélekre, de a gyakorlatban még nem láthattuk, hogyan fog mulatni 250 nádszegi a postcovid időszakban. Légy nyitott az új dolgokra, lehet, hogy a régi minták nem fognak működni.
8. Olvasd el a Vőfélyblog korábbi posztjait is, melyekben számos hasznos esküvőszervezési tippet találsz, ingyen és bérmentve. Ha úgy érzed, fentebb valamit kihagytam, örömmel veszem, ha kommentben kiegészíted.
Ha már eddig eljutottál, olvasd el a teljes Covid-sorozatot:
1. Mit tett a koronavírus a házasságra készülőkkel?
2. Mit tett a koronavírus az esküvői szolgáltatókkal?
3. Esküvői szolgáltatók: továbbra is szopóágon
4. Tavaly volt a legkevesebb esküvő Szlovákiában 1918 óta
5. Csökkenő esküvőszámok 2020-ban: mi a helyzet a magyar vidékeken?
6. Magyarország május 10. után lagzizna
Ha akarsz, kövess az Instán és a Facebookon.
A nyitókép forrása a hellomagazin.com
Szólj hozzá(m)!