
Gyermekeink a napokban nézték végig először az esküvői DVD-nket, egyikük még az egy hassal vékonyabb osztályfőnökét is megtalálta rajta. Sokan sokat változtak, sokan már nincsenek velünk. Pár óra erejéig most mégis látták őket mozogni és beszélni. Lagzis "videó" nélkül ez nem ment volna.
Térségünkben a klasszikus, VHS-re rögzített lagzis videók a nyolcvanas évek végén kezdtek begyűrűzni. Lagzis videót rendelni presztízstermék volt, hiszen a kilencvenes évek elején egy VHS-kamera annyiba került, mint egy Skoda Favorit...
Azonban, mint minden terméknek, ennek is van életciklusa. Mostanában ritkábban dolgozom együtt videósokkal, ha igen, akkor is DSLR-kamerával dolgoznak, és klipet készítenek. Ezt faluhelyen úgy mondják, hogy fényképezőgéppel filmeznek. Bár egyszer hajnalban egy ittas vendég Csánó Tominak, a Colors zenekar frontemberének, aki délután óta a szinti mögött állt, odaszólt, hogy: Főnök, lefotózna bennünket? Tehát ma már nem egyértelmű, hogy ki mit csinál...
Nos, mivel nemcsak a zenéhez, hanem a lagzis videózáshoz sem értek, ezúttal megkérdeztem négy videóst, mit javasolnak a pároknak, milyen szempontok alapján válasszanak maguknak lagzis videóst. Igyekeztem régóta pályán levő kollégákat is megkérdezni, de hoztam egy pályakezdő véleményt is. Igyekeztem a területi megoszlásra is figyelni, de hát minden nem lehet tökéletes. Ha valamit másként látsz, mondd el kommentben!

Hátunk mögött, az a kiváló zenekar sajnos, már feloszlott.
Kósa Lőrinccel elfogult vagyok, mivel a saját lagzinkat is ő videózta, így nem maradhatott ki az összeállításból. Ő a harcedzett veterán kategória egyik reprezentánsa, három évtizede van a pályán, még egyetemi éveiben kezdte, a kamerára valót mezőgazdasági munkával hozta össze.
"Sokat fordult a világ. Ma egy-két évre előre foglalnak. Amikor kezdtem, volt, hogy épp fürödtem a kerti munka után, amikor jött valaki a szülői házhoz, és a fürdőszobaablakon át bekiabált, hogy elmennék-e hétvégén levideózni a lagziját.
Természetesen ezeknek a húsz-harminc éves felvételeknek fontos a tárgyi dokumentumértéke, az, hogy milyen autók, milyen díszítések, milyen ruhák, frizurák voltak, de a belső, családi emlékezet szempontjából is fontos lehet egy ilyen kordokumentum, hiszen azok, akik rajta vannak, néha már nem élnek..." Mai, dohányfüst-üldöző világunkban nehéz elképzelni, hogy még 25 éve is dohányoztak bent a kultúrházakban, lagzi közben, így néha vágni lehetett a füstöt. Mivel az akkori objektívek a maiakkal nem összehasonlíthatók, gyakran úgy tűnt, mintha homályos lenne a film, pedig csak a füst gomolygott. Lőrinc azt tanácsolja a pároknak, mindenképp olyan videóst hívjanak, aki emberileg is szimpatikus számukra, akit a szó lelki és fizikai értelmében közel tudnak engedni magukhoz. Ha ugyanis nem működik a kémia, akkor az olyan intim pillanatoknál, mint pl. a kikérés, vagy éppen az öltöztetés, merevek lesznek, és ez átjön a videón is.
"Vállalom, hogy a régi iskola vagyok, nem highlightokat készítek, hanem felveszem az egész napot. Nem az a célom, hogy valami nagy, filmszerű terméket hozzak ki belőle, hanem hogy a napot megmutassam olyannak, amilyen volt.

Molnár Krisztián (a bal alsó sarokban) ott volt az 500. lagzimban. A képminőségért bocsi, instáról lett visszatöltve.
Mátyusföld színeiben, szintén közel három évtizede a pályán Molnár Krisztián, akit, aki látott dolgozni, tudja, hogy sokat fordít a technikára, sok olyan eszköze volt, ami neki volt elsőként a régióban. Krisztián nem jár esküvői kiállításokra, magazinokban és a Facebookon sem hirdet.
"Az egyedüli reklámom, hogy a videóimból bizonyos részleteket felteszek a közösségi médiába. Hiszem, hogy minden jól végzett munkából egy további fakad. Leginkább azt szeretem, ha a párok kimondottan engem keresnek meg, ha azt szeretnék, hogy én csináljam meg a lagzijukat, nem azért hívnak, mert XY nem ért rá. Az árajánlatkérők nagy részéből úgysem lesz seft, akik csak a pénz alapján döntenek, nem bizonyosan érzik át, hogy a minőségnek ára van."
Krisztián azt javasolja, a megrendelők mindenképp üljenek le a videóssal is, és beszélgessenek el. Lássák, hogyan tudnak egymásra hangolódni, hisz életük legfontosabb napját fogják együtt tölteni. Nézzék meg, hogy az adott szolgáltató hogyan kommunikál, és mennyire értik meg egymást.

Ez egy emlékezetes esküvő volt, de gondolom, a csapatból már látszik...
Hozunk egy arcot a kevesebb, mint tíz éve a pályán levő szegmensből is, ezúttal a komáromi régióból. Bauko Danit kérdezzük. Daninak láttam annak idején a pályakezdését, ügyes gyerek, meg tudott maradni a pályán. Ő így látja a dolgokat: "Úgy gondolom, hogy az esküvői videós kiválasztása is egy nagyon fontos része az esküvői szervezésben. Mik is azok a fontos szemszögek amik alapján válasszuk ki a videósunkat a nagy napunkra?
Szerintem a legfontosabb választási szempont a stílus. Manapság, mivel a videósokból is egyre több van, ezért nagyon fontos, hogy referenciavideókat nézzünk az esküvői videósoktól, milyen stílusban is dolgoznak. Elég gyakran választunk videóst ajánlás alapján, legyen szó családtag, baràt , ismerős illetve más esküvői szolgáltatótól kapott ajánlásról, én úgy gondolom, hogy vannak esetek amikor itt megy félre a dolog, ugyanis nem nézzük meg a forgatási stílusát. Nem is gondolnánk, de nagyon különböző stílusban lehet egy esküvőt leforgatni. Az egyik fele a lassú, romantikus, letisztult forgatást preferálja és a másik fele a modernet, gyorsat és dinamikusat.
Színvilág – ugyanúgy, mint az esküvői fotósoknál a videósoknak is megvan a saját színviláguk, ezért fontos, hogy tettszen nekünk a videós színvilága és kontrasztja.
Minőség – Mivel az esküvői videó valódi értéke évekkel az esküvő után jelenik meg, (személyes vélemény) ezért úgy gondolom, hogy nagyon fontos, hogy minőségben is a csúcson legyen az esküvői videósunk, akit kiszeretnénk választani.
Kommunikáció – mi, esküvői videósok nagyrészt az ifjú pár mellet vagyunk az egész nap, sokszor a reggeli készülődéstől jelen vagyunk és beszélgetünk a párral, együtt dolgozunk.
Nagyon fontosnak tartom, hogy a pár és a videós tudjunk beszélgetni, ezzel oldjuk a feszültséget, ezzel a videók is jobbak lesznek, és a hangulat is.
Ár-érték arány: ahogy mondani szokták, valamit valamiért. Ez az esküvői videósoknál sincs máshogy. Rettentően széles skálán mozognak az esküvői videósok. Fontosnak tartom, hogy az ifjú pár fontolja meg, mennyi pénzt szeretne “feláldozni” az esküvői videósért.
Lehet találni esküvői videóst aki már 2-300€ ért leforgat egy egésznapos esküvőt, ilyenkor figyelembe kell vennünk a lehetséges negatív oldalát is az “olcsó” videósnak. Alacsonyabb minőség (vizuális, audio), leadási idő- akár 6-12 hónap, kihagyott részek- (nem sikerül a gyűrű húzás ,mert elmegy a kamera élessége).
Személy szerint azt gondolom, hogy egy ilyen fontos eseményen fontolóra kell venni, hogy lehet megéri mélyebbre a zsebünkbe nyúlni, de minőségi tartalmat fogunk a kezünkbe kapni."
A Vőfélyblog, és én magam is mindenkor segítette/segítem a pályakezdő kollégák munkáját. Itt általában csak arról olvashattok, hogy mennyi zenekar oszlott már fel, amióta csinálom, de nyilván, szükségképpen sok pályakezdést is láttam már. Emlékszem még a még középiskolás Szalay Benitára, aki velem csinálta egy nagyon aranyos komáromi pár lagziját, azt hiszem, az volt a második akciója, azóta már családanya lett, és a pályán van. Láttam Bacu indulását, aki a Krea Művészeti Iskola növendéke, és ezt adekvát helyzetben el is mondtam. Vissza tudok arra emlékezni, amikor a Poláček Tesók még nem voltak szupersztárok... És vannak vőfély kollégák, akiknek adtam verseket. Remélem, már rájöttek, hogy nem azon múlik... Remélem, ha az egykori pályakezdő kollégák visszagondolnak az együtt töltött időre, az úgy jelenik meg számukra, hogy segítettem a munkájukat. Vagy, legalábbis, hogy nem voltam f@sz.
Most is hozok nektek egy pályakezdőt, Dunaszerdahelyen most próbál beszivárogni a lagzis szférába az eddig elsősorban klippeket, reklámokat ilyesmiket csináló Vidiart Studio. Tehát nem azért pályakezdők, mert most látnak először kamerát, van már videós múltjuk, de más szférából. Hogy mi lesz belőle, majd eldönti a piac. Patócs Diana azt javasolja, így válassz videóst: "Az esküvői hagyományok és a párok elképzelései rengeteget változtak az évek, évtizedek alatt, mindez az esküvői videók stílusán is megmutatkozik. A mai igények leginkább a modern, személyre szabott jelzőkkel illethetők, éppen ezért rendkívül fontos, hogy pontosan meg legyen fogalmazva, hogy mit várunk el a kamerástól.
Ha elég ügyes és rugalmas a szakember, képes arra, hogy igazodjon az igényekhez, és megvalósítsa az ifjú pár elképzeléseit. A legtöbb videósnak azonban megvan az egyedi stílusa, így javasolt olyasvalakit választani, akinek a munkássága összhangban van az esküvő napjára vonatkozó elképzelésekkel. Érdemes tehát áttekinteni a kamerás korábbi munkáit, de bátran adjunk hangot az elképzeléseinknek.
Az ár és a szolgáltatás értéke közötti egyensúly nagyon fontos. A szolgáltatásért elkért összeget értelemszerűen befolyásolja a technikai felszerelés minősége, és a szakember tapasztalata. Kérjünk pontos leírást a kamerás felszereléséről, még ha laikusként nem is értünk hozzá, egy kis kutatómunkával világossá válik, hogy milyen technikával dolgozik, milyen minőségű munkára számíthatunk. Emellett az is kiderülhet ebből, hogy a videós mekkora hangsúlyt fektet az elsőre talán jelentéktelennek tűnő részletekre. Gondolok itt többek között a megfelelő hangrögzítésre, amely például az esküvői ceremónia rögzítésének minőségét nagyban befolyásolja.
A személyes kapcsolat erejét sokan lebecsülik, pedig roppant fontos, hogy jól egyezzenek a személyiségek, és komfortosan érezze magát a pár a kamerás társaságában, hiszen ez hozzájárul az esemény gördülékeny és zavartalan lebonyolításában."
Látjátok, mindegy, hogy valaki most kezdi, öt éve csinálja, vagy harminc, nem is mondanak annyira eltérő dolgokat...
A poszt nem tartalmaz fizetett promóciót.
A szolgáltatók oldalait nem linkelem, ez az IQ-szűrő:) De ha nem menne, tőlem elkérheted a telefonszámukat. És kívülük is ismerek számos ügyes kollégát, akikről most éppen nem írtam, de már sok péntek-szombat estét töltöttünk együtt.
Olvasd el az esküvőszervezést segítő cikksorozatunk többi részét is!
8+1 szempont az ideális esküvői időpont kiválasztásához
Így válassz magadnak lagzis helyszínt – 13 szempont
Esküvői vendéglista: szeretet és költségvetés kéz a kézben járnak?
Így hívd meg vendégeidet az esküvőbe
Jól hallható szempontok az esküvői fotós kiválasztásához
Készíts esküvői költségvetést!
Mikor válasszunk ceremóniamestert?
Egy jó lagzis zenekar aranyat ér!
Miért érdemes zenekart választanod DJ helyett a lagzidra?
Ha Azariah legújabb számát akarod a lagzidban hallani, mindenképp DJ-t hívj
Ki hova üljön? Így készítsd el az optimális esküvői ülésrendet.
Nézz be egy esküvői kiállításra!
Szólj hozzá(m)!